Uzaylı Köpek Baaşa’nın Hikayaleri

Ünlü piyanist Anjelika Akbar’ın yazdığı çocuk kitabı nihayet Türkçe olarak yayımlandı. Minikler için düzenlenen mini-resim sergisi ve mini-piyano dinletisi yetişkinlerin de çok hoşuna gitti.

Uzaylı Köpek Baaşa’nın Hikayeleri,
Mandolin Yayınları’nın katkılarıyla bütün kitabevlerinde!

Dünyaca ünlü besteci ve piyano virtüözü Anjelika Akbar, 17 yıl önce kaleme aldığı ve geçtiğimiz yıl ilk kez Rusya’da yayımlanan, “Uzaydan Gelen Köpek Baaşa’nın Hikayeleri” isimli kitabını, sadece çocuk kitapları yayımlayan Mandolin Yayınları’nın katkılarıyla Türk çocuklarla da buluştu.

Uzaydan Gelen Köpek Baaşa’nın Hikayaleri”, Sunay Akın’ın kurucusu olduğu İstanbul Oyuncak Müzesi’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. Anjelika Akbar’ın kitabını ithaf ettiği oğulları Yürek ve Timur ile eşinin de hazır bulunduğu etkinliğe, Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı’ndan bir grup çocuk da katıldı.

Anjelika Akbar, Baaşa’ya özel olarak bestelediği eserini ilk kez seslendirirken, klasik müzik sanatçılarının çocuklara özel bestelerinden oluşan bir de mini konser verdi. Kitabın illüstratörü Şahin Erkoçak’ın muhteşem resimlerinden oluşan mini-sergiye en büyük ilgiyi çocuklar gösterdi. Kalabalık bir davetli kitlesinin de hazır bulunduğu etkinlik sırasında kitabın kahramanı Baaşa’nın küçük tahta oyuncakları, çocuklar tarafından boyandı. Çocuk Esirgeme Kurumlarından gelen çocuklardan bazıları hayatlarında ilk defa kuyruklu bir piyanoya dokundular, yazarın isme imzaladığı hikaye kitabından edinme imkanı yakaladılar, Domino’s Pizza’nın ikramı sayesinde dünyanın en sağlıklı fast-food’u olarak bilinen çok sevdikleri pizzalardan yediler.

Kitabının hikayesini anlatan Akbar, 17 yıl önce Hindistan’da bulunduğu bir sırada Baaşa’nın hikayesinin şekillenmeye başladığını belirterek; “Baaşa’nın Hikayeleri’nin geçtiğimiz yıl Rusya’da yayımlanışından sonra gördüğü ilgi beni çok memnun etti. Aynı kitabı Türk çocuklarıyla da buluşturmak istedim. Rusça yayımlanan kitapla Türkçe olarak yayımlanan kitap arasında sadece illüstrasyonlarda bazı farklılıklar var. İllüstratör Şahin Erkoçak’ın çizimleriyle hayat bulan Baaşa’nın hikayelerini Türk çocuklarının da çok seveceğine eminim” dedi.