Haydi mutfağa, yemek yapmaya...

Tatilin ilk ayına merhaba dedik artık. Havalar da sonunda güzelleşti, hatta öldürücü hale geldi. Bunaltıcı yaz sıcakları insanın nefesini keser­ken, okuldan yeni kurtulmuş heyecan­lı çocuk da ebeveyninden ilgi bekliyor. Ama o annenin ya da babanın çocukla birlikte bir şeyler yapmaya pek zamanı yok. Çok klasik bir tablodur bu. Evde kalan çocuk ne yapacağını bilemeden sıkılırken, anne babanın da onu eğlen­dirmeye zamanı yoktur.

Ama demokrasilerde çözüm tüken­mez. Her çocuk sıkılır ama eğer ona aktiviteler sunulursa iş değişir. Aktivi-te bulmanın en kolay yolu da kitaplara başvurmak. Şimdi tanıtacağım kitap, çocuğunuza mutfak aktiviteleri suna­cak. Evet, Kaptan ile Miçonun Mutfak Maceraları, çocuğunuza mutfakta eğ­lenme şansı veriyor. Kitabın en temel işlevi, çocukları mutfakla tanıştırmak. Ne de olsa bu çocuk da bir gün büyü­yecek ve kendi yemeğini yapması ge­rekecek. Kitabın içinde "Kahvaltılık­lar", "İştah Açıcılar", "Atıştırmalıklar" gibi birkaç bölüm var. Hepsinin için de çeşitli tarifler var. Bu tariflerin bir Özelliği, varatıcı olmaları. Örneğin sadece bir yumurta pişirip onu yemek yerine, bir yumurta canavarı yapılıyor kitapta. Tariflerin çoğu böyle; ya şekilleri ik ya da süslemeleri :uğunuza bırakılmış. Peki, gelelim anne babaların mutfakla ilgili en büyük kor­kusuna. Çocuğun mutfakta kendini yakma­sı veya kesmesi. Ama yazar da çocuk sahibi olduğundan kitap bu konuda çocuğu  önceden uyarıyor. Ona, mutfakta ne­lerin yapılıp nelerin yapılamayacağını anlatıyor. Tariflerin uygulanmasındaki bazı bölümler kutucuk içine alınmış. Çocuğun o bölümü uygularken bir yetişkinden yardım alması gerekiyor. Ama kitapta bazı sebzeleri kesmekten ve ekmek kızartmaktan zor bir şey de yok zaten.

Benim yemek pişirirken karşılaştı­ğım bir sorun da bazı tariflerde verilen malzemeleri bulmanın çok zor olması. Hele çocuklara yönelik bir yemek kita­bında, bu malzemelerin çocuğun ken­di alabileceği şeyler olması gerekir. İşte yazar bu konuda gerçekten başarılı. Çünkü tariflerde kullanılan malzeme­lerin çoğu süt, yumurta, un gibi evde zaten bulunan şeyler. Labne peyniri veya bezelye de çok zor sayılmaz. Böy­lece anne babanın da iş dönüşü mar­kette "zencefil kökü marmeladı" gibi şeyler aramasına gerek kalmıyor.

BUĞDAYIN ÖYKÜSÜ

Kitaptan sadece yemek kitabı olarak bahsettik ama aslında onda tariflerden fazlası var. Aynı zamanda çocuklara, mutfakta kullanılan malzemelerle ya­pacakları başka etkinlikler de sunuyor. "Köpük Bardaktan Pisicik Yapalım" ve "Meyve ve Sebze Kabuklarından Re­sim" bu etkinliklerden birkaçı. Bunlar da çocukları eğlendirirken oyalamayı amaçlayan hoş şeyler. Malzemeleri yine kolay; yapıştırıcı, suluboya ve karton gibi her çocuğun sahip olduğu şeyler gerekiyor bu yaz etkinliklerine. Kitap bu kadarla da yetinmiyor ama. Dahası da var. Çocuğunuzun okulda öğrendi­ği ya da öğreneceği bilgilerin bir kıs­mından da bahsediliyor. Yani sebze ve meyvelerden, onlardaki vitaminlerden ve bunların vücutta ne işe yaradıkla­rından. Ya da buğdayın öyküsünden ve yumurtanın nasıl oluştuğundan. Hem de gayet bilimsel bir dille. Tabii çocuklara uygun bir şekilde. Özellikle


bu kısım, şehirde doğup büyüyen ve doğayla ilgili çok bilgiye sahip olmayan yeni kuşak için çok faydalı ve eğlenceli.

Bilgi, bilgi, bilgi... Tatile yeni girdi bu çocuk, biraz kafa dinlesin, değil mi ama? Tam da kitabın eksik yönünü buldum derken, hayal kırıklığına uğruyorum. Çünkü "Senin Köşen" başlı­ğındaki sayfalar, çocuklar için interak-tif bir şekilde hazırlanmış. Orada ço­cuğun hayal gücüne kalmış etkinlikler var. Resim çizmek ya da öykü yazmak gibi.

Tamam, artık bütün kitabın içe­riği bitti, bir tek kitabın adıyla bağ­lantı kurmak kaldı. Kitabı "Kaptan" ve "Miço" adında iki çocuk anlatıyor (bir kız, bir erkek). Onlar çıktıkları bir seferde "Lezzet Mutfağı" denen yeri buluyorlar ve hikâye böyle başlıyor. Nerdeyse her sayfada karşımıza çıkan ikili ya küçük önerilerde bulunmak ya da hatırlatmalar yapmak için hazırda bekliyor.

Eh, tatil çocukların! Anne babalar ise fazla mesai yapmaya devam ediyor çocukların istekleri dolayısıyla. Ama isteğiniz çocuğunuzun sizden bağım­sız olarak da eğlenebilmesiyse bu kitap size göre. Hem siz çocuğunuza şakla­banlık yapmak zorunda kalmayacak­sınız hem de onu oyalamak için an­lamsız araçlara başvurmayacaksınız.

Kaptan ile Miçonun Mutfak Maceraları

Reyhan Demir

Resimleyen: Gökçen Eke, Didem Gürcan

Mandolin Yayınları, 120 sayfa

İYİ KİTAP / TEMMUZ 2012 / SAYI 41