Kitapçı / 20.05.2010

Tasarlayan: I. Lenoble, E. Fleury. F. Limousin, F. Ekinci / Yaratan: Fabien Limousin / Türkçeleştiren: Emine Akbucak / Mandolin Yayınları / 2009 / 48 s. / 8-10 yaş

“Sevgili Günlük,
İşte yine burdayım! Bu sene de her yaz olduğu gibi annem, babam, küçük kız kardeşim Patak, en iyi arkadaşım Şimşir ve ben Lili, hep birlikte Palavas Plajları’na kamp yapmaya gittik. Ama ertesi gün uyandığımızda, kendimizi bilinmeyen bir adada bulduk.”
Lili, yanlışlıkla düştükleri bu bilinmeyen adada başlarından geçenleri anlatıyor okurlara. Adadan kurtulmaya çalışırken karşılaştıkları birbirinden garip maceraların her biri ayrı bir kitap... Yeşil Baron adlı macera ile başlayan dizi, Büyücü, Kabak Perisi, Sirk, Vahşi Yatak, Çayır Korsanları, Büyülü Etek ve Korku Mağarası başlıklı kitaplarla devam ediyor.
Sekit kitapta da, Lili’nin ailesi eve dönmek için çabalıyor ancak adada karşılaştıkları ilginç olaylar yüzünden başlarına bir sürü şey geliyor. Örneğin Büyülü Etek’te, garip bir mucidin icadı sihirli eteklerle istedikleri her yere gidebileceklerdir. Eh, bu durumda evlerine dönecekler gibi görünüyor... Ancçak Şimşir’in birkaç eteği yürütüvermesi yüzünden işler tersine dönüyor. Son kitap Korku Mağarası’nda, Lili ve ailesi sonunda evlerine kavuşacaklar mı dersiniz?