Kitapçı - A. Akal, M. Yener, Ç. Gündeş, N. Yılmaz

"Benim adım Melis. Küçük kardeşime her şeyi öğretmek zorundayım. Zor bir iş! Tutunmasını, yemek yemesini, konuşmasını... Özellikle de yatıp uyumasını! Geçen gün yemekte misafirlerimiz vardı." "Melis'in Çılgın Gecesi"nde, eve konukların geldigi gece kardeşiyle ilgilenmek zorunda kalan Melis'in tatlı öyküsünü dinliyoruz onun ağzından.
"Melis'in Doğum Günü" adlı kitapta ise, şöyle sesleniyor Melis, okurlarına: "Benim adım Melis. Küçük kardeşim Bora'yı çok seviyorum, çok tatlı. Özellikle uyurken. Ama uyanıkken dikkatli olmak gerek! Geçenlerde Bora'nın bütün gün uyuması çok iyi oldu, çünkü evde parti hazırlığı yapıyorduk..."
Birbirinden güzel resimlerle beslenen bu harika öykü dizisinin ortaya çıkması, Melis'in kardeşinin doğmasıyla mı başlıyor acaba? "Benim adım Melis. Bir gün havuzdayken annemin karnının çok yuvarlak olduğunu fark ettim. Sanki küçük bir balon yutmuş gibiydi. O akşam annem ve babam bana bir bebeğimizin olacağını söyledi. Bebeğimiz mi olacak? Hem de bizim! Ben hiçbir zaman bebek istemedim ki!"
Melis, çocuksu içtenliğiyle günlük yaşamını doğal ve rahat bir dille anlatıyor. Aile içi ilişkilerde sevgi ile sorunların üstesinden gelebilme, benmerkezcilikle baş edebilmek ve sıradan olayları çocukluğun sıra dışı renkleriyle yansıtmak... Melis'te bundan fazlası da var...